Twój przewodnik w Rzymie

Twój przewodnik w Rzymie


Galeria Spada

Pałac Spada Pałac Spada

Szesnastowieczna fasada Pałacu Spada należy do najoryginalniejszych i najbardziej eleganckich w Rzymie. Ozdabiają ją cenne sztukaterie - rzędy figur w niszach, amorki z girlandami, medaliony z sentencjami po mistrzowsku wyrażają cechy wywodzącego się od Rafaela gustu manieryzmu.
W dziedzińcu pałacu genialny barokowy architekt Francesco Borromini zbudował dla swego protektora kardynała Bernardina Spada słynną "Perspektywę" - kolumnadę, w której odpowiednio ułożone płaszczyzny i obliczone proporcje wywołują iluzję głebi. Galeria Galeria

Niewielka, ale ważna kolekcja mieści się w zaledwie czterech salach. Zapoczątkowana w XVII wieku do dziś niezmiennie zachowała swój dekoratywny charakter kolekcji pałacowej, gdzie obrazy, rzeźby i meble wzajemnie się uzupełniają. Obok dzieł Domenichinia, Guercina i Guida Reniego można tu podziwiać obszerny zbiór obrazów uczniów Caravaggia. Największą sławę kolekcji kardynała przyniosła statua Pompejusza, u której stóp, według legendy, był zasztyletowany Juliusz Cezar.
Do zwiedzania jest udostępniona tylko część pałacu, ponieważ mieszczą się w nim również urzędy Rady Ministrów.

Galleria Spada

Adres: Piazza Capo di Ferro, 13
Otwarte: wt.- so.: 8.30 - 19.00;
Zamknięte: poniedziałki
Bilet wstępu: € 5.00; ulgowy: € 2,50
www.galleriaspada

Zaktualizowane: styczeń 2018

Wróć do: Główne muzea