Twój przewodnik w Rzymie

Twój przewodnik w Rzymie


Galeria Borghese

Caravaggio - Bacchino malato

Caravaggio - Bacchino malato

Caravaggio - Bacchino malato Pałac goszczący galerię - Casino Borghese - stanowi część kompleksu pałacowo-parkowego - Villa Borghese. Kardynał Scipione Borghese, papieski bratanek, stworzył Villę jako miejsce rozkoszy literackich i artystycznych, a zarazem pałac gościnny.
Scipione był kolekcjonerem bezwzględnym. Nie wahał się odwoływać do swojej kardynalskiej władzy, by pozyskać dla kolekcji upragnione dzieła: Złożenie do grobu Rafaela było wykradzione z kościoła w Perugii, niektóre obrazy Caravaggia zostały skonfiskowane poprzedniemu właścicielowi, Domenichino ustąpił swoje obrazy pod groźbą więzienia. W ten sposób powstała jedna z najpiękniejszych na świecie kolekcji. Prawie w całości dotrwała do naszych czasów. Możemy ją podziwiać w miejscu pomyślanym dla niej przez samego kardynała Borghese w XVII wieku. Gust kardynała skłaniał się ku sztuce starożytnej, renesansowej i sztuce swoich czasów. Znajdziemy tu między wielomaA.Canova - Paolina Borghese jako Wenus zwycięska

A.Canova - Paolina Borghese jako Wenus zwycięska

A.Canova - Paolina Borghese jako Wenus zwycięska innymi tak słynne obrazy, jak Amor Sacro i Amor Profano Tycjana czy Zdjęcie z Krzyża Rubensa. Pod protektoratem kardynała rozwijał się talent Berniniego, który dla niego wyrzeźbił Dawida, Apollo i Dafne oraz Porwanie Persefony.
Symbol galerii - Paolina Borghese Canovy - należy do dzieł, o jakie wzbogacili kolekcję spadkobiercy.

Galleria Borghese

Adres: Piazzale del Museo Borghese
Otwarte: wt.- so.: 9.00 - 19.00;
Zamknięte: poniedziałki, 25.12, 01.01
Bilet wstępu: € 18.00, zniżkowy: € 11.25;
(+ rezerwacja obowiązkowa: € 2.00)
www.galleriaborghese

Zaktualizowane: styczeń 2017

Wróć do:
Główne muzea