Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Muzea Kapitolińskie

Wilczyca Kapitolińska

Wilczyca Kapitolińska

Wilczyca Kapitolińska
Wilczyca Kapitolińska
Muzeum Kapitolińskie jest najstarszym publicznnym muzeum świata. Kolekcję zapoczątkował w 1471 roku dar papieża Sykstusa IV złożony ludowi rzymskiemu. Były to starożytne brązy pochodzące z dawnego pałacu papieskiego - Wilczyca Kapitolińska, Chłopiec wyciągający kolec, Kamillus oraz kolosalna głowa imperatora Konstantyna. Dzięki kolejnym papieżom, prywatnym darczyńcom i wykopaliskom kolekcja wzbogacała się o nowe eksponaty i dziś Muzea Kapitolińskie mogą poszczycić się jedną z najważniejszych na świecie kolekcji sztuki starożytnej.
Kapitoliński kompleks muzealny obejmuje:
Wenus Kapitolińska
Wenus Kapitolińska

Pałac Konserwatorów (po południowej stronie placu)
Jest to dawną siedziba rady miejskiej. Sale pałacu są ozdobione szesnastowiecznymi freskami ilustrującymi starożytne legendy rzymskie. Goszczą kolekcję ceramiki etruskiej, posągi rzymskie - najsłynniejsze między nimi to Wilczyca Kapitolińska i konny posąg Marka Aureliusza. Mieści się tu również zbiór malarstwa chlubiący się obrazami Caravaggia, Rubensa i Tycjana.

Pałac Nowy (po północnej stronie placu)
Przeciwległy budynek był zaprojektowany przez Michała Anioła jako zwierciadlane odbicie pałacu Konserwatorów. Tu, obok dzieł, takich jak Wenus Kapitolońska czy Umierający Galata, znajdują się marmurowe portrety rzymskich imperatorów i greckich filozofów.

Tabularium
To podziemny korytarz łaczący oba pałace przylega do struktur starożytnego archiwum państwowego. Roztacza się stąd spektakularny widok na Forum Romanum i Palatyn.

Część kolekcji znalazła swoje stałe miejsce w sugestywnych wnętrzach, pomiędzy maszyneriami Centale Montemartini - elektrowni z początku XX wieku mieszczącej się przy via Ostiense.

Musei Capitolini

Adres: Piazza del Campidoglio 1
Otwarte codziennie: 9.30-19.30
Bilet wstępu: € 11.50, zniżkowy: 9.50€
W wypadku wystaw dodatkowa opłata
Obowiązkowa rezerwcja online: € 2,50

www.museicapitolini

Zaktualizowane: maj 2021

Wróć do: Główne muzea