Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń
Widokówki z Rzymu

Kościół Matki Bożej na Ołtarzu Niebios

Kościół M. B. na Ołtarzu Niebios, fasada

Kościół M. B. na Ołtarzu Niebios, fasada

Kościół M. B. na Ołtarzu Niebios, fasada
Kościół M. B. na Ołtarzu Niebios, fasada
(Santa Maria in Aracoeli)
  Scala dell'Arce Capitolina 12
  Godziny otwarcia: 7.00 - 19.00

Na jednum z dwu szczytów Wzgórza Kapitolińskiego, zwanym Arx w starożytności wznosiła się świątynia Junony Ostrzegającej (Monety). Świątynia słynęła z tego, że chodowano przy niej gęsi, które swoim krzykiem ostrzegły rzymian przed atakiem Galów w V wieku p.n.e. Już w VI wieku n.e. Kapitol - święte wzgórze pogańskiego Rzymu - stał się miejscem kultu chrześcijańskiego i miejsce świątyni Junony zajął kościół pod wezwaniem Santa Maria in Capitolio, od XIV wieku zwany Santa Maria in Ara Coeli - Matki Bożej na Ołtarzu Niebios.
W nazwie kościoła kryje się legenda, która wyjaśnia związek między pogańską świątynią i kościołem maryjnym. Głosi ona, że imperatorowi Oktawianowi Augustowi (27 p.n.e. - 14 n.e.) objawiła się tu piękna, młoda niewiasta z dziecięciem na ręku. Imperator, sugerując się słowami Sybilli Tyburtyńskiej Haec Ara Filii Dei est - Oto ołtarz Bożego Syna, postawił w świątyni Junony ołtarz. Później zrozumiano, że Sybilla zapowiedziła narodziny Chrystusa. Ołtarz do dziś istnieje. Jest wprawdzie ukryty pod średniowieczną dekoracją, ale można go wypatrzyć pod okazałym mauzoleum świętej Heleny w lewej części transeptu. Legendę zaś ilustrują zniszczone szesnastowieczne freski F. Zuccari w apsydzie.

Prowadzą do kościoła imponujące, szerokie, bez końca wysokie schody. Bryła budynku z zewnątrz jest prawie niewidoczna, wtłoczona pomiędzy Pomnikiem Wiktoriańskim a Muzeami Kapitolińskimi. Jawi się tylko swoją masywną ceglaną, pozbawioną ozdób fasadą, która kolorem palonej sjeny kontrastuje z bielą marmurowych schodów. Piękno kościoła Matki Bożej na Ołtarzu Niebios ukryte jest wewnątrz.
Wnętrze ma prosty plan podzielonego kolumnami na trzy nawy prostokąta z transeptem i licznymi bocznymi kaplicami. Jest ono rezultatem przebudowy czternastego i kolejnych wieków. Użyty budulec często pochodził z budowli starożytnych, toteż dwadzieścia dwie kolumny, które oddzielają od siebie nawy, różnią się między sobą rozmiarami, formą kapiteli i rodzajem kamienia - jedne są z marmurów, inne z różowych, czy szarych granitów.
Bogaty, złocony sufit, typowe dzieło późnego rzymskiego renesansu, upamiętnia zwycięstwo nad Turkami w bitwie morskiej pod Lepanto w 1571 roku. Między ośmiokątnymi kasetonami, oprócz herbu miasta - SPQR, pojawiają się okręty i inne trofea bojowe oraz odwrócony na znak porażki turecki półksiężyc. Splendor sklepienia kontrastuje ze zniszczoną mozaiką podłogową w stylu cosmatesco, w którą wkomponowane są liczne płyty nagrobne z zatartymi płaskorzeźbami i nieczytelnymi już inskrypcjami. Zniszczenia sięgają czasów napoleońskich, kiedy Francuzi przeobrazili przylegający niegdyś do kościoła franciszkański klasztor w koszary, a kościół w... stajnię.
Figurka Santo Bambino

Figurka Santo Bambino

Figurka Santo Bambino
Figurka Santo Bambino
Na szczególną uwagę zasługuje pierwsza kaplica w prawej nawie. Została poświęcona świętemu Bernardynowi ze Sieny, który w swoim czasie mieszkał przy bazylice. Jest to jedna z pereł rzymskiego renesansu. Pinturicchio, nadworny malarz papieża Aleksandra VI przedstawił tu sceny z dziejów franciszkańskiego świętego w pięknej scenerii, na tle obrazków z życia renesansowego miasta.

W niewielkiej kapliczce przy wejściu do zakrystii znajduje się inny klejnot kościoła - Santo Bambino di Aracoeli, Święte Dzieciątko z Aracoeli. Jest to niewielka figurka wyrzeźbiona z drzewa oliwki z Ogrodu Oliwnego w Jerozolimie. Przedstawia pucołowatego malca z rumianymi policzkami w koronie i złotej szacie obwieszonej ex voto. Choć dziś jest to kopia (oryginał ukradziony w 1994 r.), przypisuje się Dzieciątku moc czynienia cudów, zwłaszcza cudownego ozdrawiania, toteż jest ono otaczane wielką czcią, szczególnie przez dzieci, które piszą listy z prośbami. Składa się je u stóp figurki.


Home