Twój przewodnik w Rzymie

Twój przewodnik w Rzymie


Monument Wiktoriański

Monument WiktoriańskiMonument Wiktoriański Narodowy Pomnik ku czci Wiktora Emanuela II przy Placu Weneckim, zwany Monumentem Wiktoriańskim lub, po prostu, Wiktorianum został wzniesiony decyzją parlamentu młodego państwa włoskiego ku czci Ojca Ojczyzny – króla Wiktora Emanuela II, za czasów którego dokonało się zjednoczenie Włoch (1861). Budowę pomnika zakończono, wśród do dziś nieustających polemik, po pięćdziesięciu latach i zainaugurowano z okazji pięćdziesiątej rocznicy zjednoczenia.

Monument zrealizowany według projektu Giuseppe Sacconi ma prostą i dynamiczną strukturę architektoniczną w stylu neoklasycznym. Składają się na nią szerokie schody zwieńczone gigantycznym korynckim portykiem ujętym w dwa skrzydła z kwadrygami na szczycie. Przebogata i skomplikowana jest natomiast dekoracja. Rzeźby i płaskorzeźby symbolizują m. in. miasta i regiony Włoch. Najważniejsze miejsce między nimi zajmuje Rzym - bogini Roma na tle złotej mozaiki - który jako stolica Włoch reprezentuje jedność i wolność narodową. Ponad nią triumfalnie wznosi się gigantyczny (12 m wysokości i 10 m długości!) konny posąg króla. U stóp bogini Romy, na tarasie wieńczącym schody znajduje się Ołtarz Ojczyzny - Grób Nieznanego Żołnierza uhonorowany wartą i wiecznie płonącymi zniczami. Z tarasów Wiktorianum roztacza się zapierający dech widok na całe miasto.

Wewnątrz pomnika znalazły miejsce salony wystawowe poświęcone historii zjednoczenia (Museo Centrale del Risorgimento) oraz sale goszczące periodyczne wystawy malarstwa.
LogoHome