Watykan

Rafael, Szkoła Ateńska, szczegół
Watykan - państwo zajmujące powierzchnię mniejszą niż pół kilometra kwadratowego - jest największym na świecie skarbcem sztuki.

Muzea Watykańskie zawierają znakomitą część bezcennego bogactwa zgromadzonego w ciągu setek lat przez wielu papieży. W pałacach, odwiedzanych dziś przez miliony turystów, pozostawili swoje epokowe dzieła malarskie Michał Anioł i Rafael. Wewnętrzne dziedzińce pałaców zdobią rzeźby Tors Belwederski starożytnych mistrzów - Apollo Belwederski, Grupa Laokoona, Tors Belwederski. Galerie wiodące do Kaplicy Sykstyńskiej ozdabiają starożytne kandelabry, szesnastowieczne arrasy brukselskie, malowane na ścianach mapy geograficzne.
W piątki, w okresie 21.04 - 27.10 zwiedzanie Muzeów Watykańskich jest możliwe również wieczorem od godziny 19.00 do 23.00. Mapka Muzeów Watykańskich


Bazylika św. Piotra wyrosła nad grobem Apostoła w IV wieku. Dominujący nad Placem św. Piotra egipski obelisk, milczący świadek męczeństwa pierwszych chrześcijan pochodzi z cyrku Kaliguli, gdzie był ukrzyżowany św. Piotr. Bazylika została przebudowana od podstaw w okresie renesansu. Nosi ślady geniuszu Bramantego, Rafaela, Michała Anioła i Berniniego.
W kościele i jego podziemiach spoczywa wielu papieży. Tu, u boku Piotra Apostoła, zechciał spocząć również Jan Paweł II.
Bazylika jest otwarta codziennie od godziny 7.00 do 18.30 zimą, do 19.00 latem.
Ogrody Watykańskie

Ogrody Watykańskie obejmują prawie połowę terytorium państwa watykańskiego. Stanowią kompleks parków typu włoskiego, francuskiego i angielskiego. Są oazą ciszy i spokoju, miejscem medytacji papieży. Parkowe ścieżki i aleje biegną pomiędzy rozległymi trawnikami, strzyżonymi w arabeski żywopłotami i egzotycznymi laskami wśród wszechobecnego plusku płynącej w fontannach wody.
Od marca 2014, na życzenie papieża Franciszka, została udostępniona dla publiczności również najpiękniejsza część ogrodów (Giardino Barberini) przy Pałacu Papieskim w Castel Gandolfo.
Ogrody Watykańskie jak i Ogrody Papieskie w Castel Gandolfo można zwiedzać wyłącznie w grupach z przewodnikiem watykańskim (konieczna rezerwacja).


Nekropolia przy Via Triumphalis

Na terenie Państwa Watykańskiego znajdują się dwa starożytne cmentarze. Pierwszy, na którym był pochowany apostoł Piotr, znajduje się pod Bazyliką św. Piotra. Drugi znajduje się pod parkingiem w północnej części miasta. Właśnie budowa parkingu w 2003 roku pozwoliła odkryć rozległą pogańską nekropolię, która zachowała się prawie nietknięta pod warstwami żwiru i gliny z obsuniętego zbocza Wzgórza Watykańskiego.
Wyjątkowość cmentarzyska przy Via Triumphalis tkwi w tym, że, w przeciwieństwie do innych rzymskich nekropolii, pokazuje ono pełen Nekropolia przy Via Triumphalisprzekrój społeczny starożytnego Rzymu. Znajdujemy tu bogato zdobione mauzolea ekwitów, kolumbaria, kamienie i płyty nagrobne mniej zamożnych obywateli i wyzwoleńców, jak również złożone bezpośrednio w ziemi kości najuboższych. Wielką rzadkość stanowi tzw. ustrinum - miejsce kremacji. Liczne inskrypcje, w których zmarli mówią o sobie, dają obraz codziennego życia Rzymu I - IV wieków.
Zwiedzanie nekropolii połączone z wycieczką po Ogrodach Watykańskich możliwe jest tylko w niewielkich grupach organizowanych przez Muzea Watykańskie(konieczna rezerwacja).

Muzea Watykańskie

Adres: Viale Vaticano
Otwarte: pn.- so.: 9.00 - 18.00
(kasy czynne do 16,00)
Zamknięte: niedziele
Bilet wstępu: € 17, zniżkowy: € 8.00
(rezerwacja: 4 €)
W ostatnie niedziele miesiąca
wstęp wolny, 9.00-12.30
www.mv.vatican.va
Ikona strony

Ogrody Watykańskie

Adres: Viale Vaticano
Otwarte: pn.- so.
Zamknięte: niedziele, środy
Bilet wstępu: € 33, zniżkowy: € 24.00
(obejmuje wstęp do Muzeów)
www.mv.vatican.va
Ikona strony