Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Okolice Rzymu

Nekropolia Banditaccia - Grobowce

Nekropolia Banditaccia - grobowce kurhanowe

Banditaccia - Grobowce
Nekropolia Banditaccia - grobowce kurhanowe

Cerveteri

Położone około 40 km od Rzymu, 7 km od morza dzisiejsze miasto Cerveteri - starożytne Cere - jest otoczone rozległymi cmentarzyskami etruskimi. Etruskowie zamieszkujący północną część dzisiejszego Lacjum i Toskanię, słynni żeglarze, utrzymywali kontakty z całym ówczesnym światem. Stworzyli wyrafinowaną kulturę, z której później obficie zaczerpnęli Rzymianie. Imponujących rozmiarów, bogato wyposażone i dekorowane grobowce sięgające VIII w. p.n.e. opowiadają o życiu tego wciąż pełnego tajemnic ludu.
Od grudnia 2014 roku w lokalnym Muzeum Archeologicznym w Cerveteri jest eksponowany słynny Krater Eufroniosa (przeł. VI i V w. p.n.e.) Krater Eufroniosa, VI w. p.n.e.

Krater Eufroniosa, VI w. p.n.e.

Krater Eufroniosa, VI w. p.n.e.
Krater Eufroniosa, VI w. p.n.e.
ateńskiego malarza waz, jednego z pionierów techniki czerwonofigurowej. W 1971 roku krater był wykradziony z nekropolii Banditaccia i za cenę miliona dolarów sprzedany do Metropolitan Museum w Nowym Yorku. Po ponad czterdziestu latach powrócił do Włoch.
Wiele eksponatów pochodzących ze starożytnego miasta Cere, wśród nich inne wazy Eufroniosa, znajduje się w Muzeum Etruskim w Villa Giulia oraz Muzeach Watykańskich.
Od 2004 nekropolia w Cerveteri jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Cerveteri jest również ważnym centrum produkcji wina i wiele wytwórni proponuje turystom możliwość degustacji.

Museo Nazionale Cerite

Adres: Piazza Santa Maria
Otwarte: pt. - ni.: 09:00 - 18:30            
Bilety wstępu:
Nekropolia + Muzeum: € 10, ulgowy: € 5
www.necropoli_cerveteri
Tel. 069941354

Zaktualizowane: maj 2021

Dojazd z Rzymu:
kolejką FM5 ze stacji Termini (50 minut) lub San Pietro (25 minut) w kierunku Civitavecchia do stacji Marina di Cerveteri. Pociągi odjeżdżają co pół godziny. Później 15 min. autobusem miejskim sprzed dworca.
Dworzec w Marina di Cerveteri znajduje się 500 m od morza.


Villa Adriana

Budynek z Trzema Eksedrami

Budynek z Trzema Eksedrami

Budynek z Trzema Eksedrami
Budynek z Trzema Eksedrami
Miejscowość Villa Adriana leży na wschód od Rzymu, przy starożytnej drodze Via Tiburtina. Bierze swoją nazwę od pałaców cesarskich zbudowanych przez imperatora Hadriana (II w.). Villa, czyli podmiejski kompleks pałacowo-parkowy, została zaprojektowana prawdopodobnie według zamysłu samego imperatora. Miała przypominać Hadrianowi miejsca szczególnie jemu drogie, widziane podczas niezliczonych podróży po Imperium. Znalazły się więc w ponadstuhektartowej villi między innymi "impresje" na temat ateńskiej Akademii i Liceum, czy aleksandryjskiego Canopusu, a także Antinoeion - mauzoleum ku czci ukochanego pupila cesarza.
Wszystkie budowle cechuje wielkie nowatorstwo, fantazja i prawdziwa techniczna wirtuozeria.

Villa Adriana

Otwarte: pn - ni.: 8.30 -
godzina zamknięcia
zależna od pory roku;
Bilety wstępu: € 10, ulgowy: € 8
www.villa_adriana

Zaktualizowane: maj 2021
Ruiny villi cesarskiej dla pokoleń architektów, szczególnie renesansowych i barokowych, stanowiły źródło inspiracji.
Od 1999 jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dojazd z Rzymu:
Autobusem linii CO.TRA.L. w kierunku Tivoli - via Prenestina ze stacji Ponte Mammolo metra B do przystanku Villa Adriana około 300 m od wejścia.


Villa d'Este

Fontanna dell'Ovato

Fontanna dell'Ovato - Pirro Ligorio

Fontanna dell'Ovato
Fontanna dell'Ovato - Pirro Ligorio
Znajduje się w mieście Tivoli, położonym około 30 km. na wschód o Rzymu. Pałac i ogrody noszą imię kardynała Hipolita d'Este, syna słynnej Lukrecji Borgia. Architekt Pirro Ligorio stworzył dla kardynała intelektualisty arcydzieło sztuki ogrodowej - park, którego dominującą nutą jest plusk wody płynącej w setkach fontann. Villa d'Este jest nieprześcignionym modelem renesansowego ogrodu all´italiana - typu włoskiego.

Villa d'Este

Otwarte: wt - ni: od 8.30
              pn.: od 14.00
godzina zamknięcia
zależna od pory roku;
Bilety wstępu: € 12, ulgowy: € 2
www.villa_deste

Zaktualizowane: maj 2021

Od 2001 jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dojazd z Rzymu:
Autobusem linii CO.TRA.L. w kierunku Tivoli ze stacji Ponte Mammolo metra B do przystanku Largo Nazioni Unite około 300 m od wejścia. Najszybsza jest linia Roma-Tivoli - via autostrada.

Ostia Antica

Teatr

Teatr rzymski, I w. p.n.e.

Teatr
Teatr rzymski, I w. p.n.e.
Starożytna miejscowość Ostia, położona nad brzegiem morza u ujścia Tybru, przez sześć wieków była głównym portem Rzymu.
Bardzo obszerne, porównywalne tylko z pompejańskimi, wykopaliska w pełni oddają atmosferę dynamicznego, prosperującego rzymskiego miasta o znakomicie zachowanej

Parco Archeologico
di Ostia Antica

Otwarte: wt. - ni.: od 8.30 -
godzina zamknięcia
zależna od pory roku;
Bilety wstępu: € 10, ulgowy: € 2
www.ostia_antica

Zaktualizowane: maj 2021
strukturze z jego ulicami, placami, budynkami prywatnymi i publicznymi.

Dojazd z Rzymu:
kolejką M9 Roma-Ostia ze stacji metra B Piramide lub Basilica San Paolo do stacji Ostia Antica (20 minut). Pociągi odjeżdżają co 10 minut.

Castelli Romani

Nazwa Castelli Romani obejmuje kilka malowniczych miasteczek leżących na Wzgórzach Albańskich około 30 km. na południe od Rzymu. Są to Albano, Frascati, Ariccia, Nemi, Genzano oraz Castel Gandolfo. Wzgórza Albańskie – Colli Albani – to wygasły wulkan, którego krater wypełniły jeziora Albańskie i Nemi, a żyzne zbocza porosły winorośle i oliwki. W IV w. p.n.e. Via Appia połączyła okolice Wzgórz Albańskich z Rzymem i odtąd stały się one dla rzymian miejscem kanikuły i wypoczynku. Castelli słyną z dobrego klimatu, pięknych widoków, dobrej kuchni i wina, barwnych tradycji i historii oraz licznych zabytków. Nazwa Castelli – zamki (Romani – rzymskie) bierze się stąd, że we wszystkich miejscowościach znajdują się zamki dawnych właścicieli tych ziem.

Castel Gandolfo

Castel Gandolfo

Widok na Castel Gandolfo

Castel Gandolfo
Widok na Castel Gandolfo
znajduje się w miejscu (426 m n.p.m.), gdzie potomkowie Trojanina Eneasza założyli miasto Alba Longa, z którego wywodził się założyciel Rzymu, Romulus. Miasto dało nazwę Wzgórzom Albańskim. Tam 1200 lat później zbudował swoją podmiejską rezydencję cesarz Domicjan. Na jej ruinach w XVII wieku powstała willa rodziny Barberinich, która stała się letnią rezydencją papieską. pałac wraz z rozległym parkiem (55 ha) stanowią eksterytorialną własność Watykanu. Jan Paweł II lubił nazywać Castel Gandolfo Watykanem Numer Dwa. Aleja wiodąca do rezydencji papieskiej nosi jego imię. Papież Franciszek udostępnił pałac Papieski w Castel Gandolfo dla zwiedzających. W soboty można również pospacerować po

Ogrody Papieskie

Pałac Papieski

Otwarte: so. i ni.
Bilety wstępu: € 20, zniżkowy: € 15
Obowiązkowa rezerwacja on line

Zaktualizowane:marzec 2021
przylegającym do pałacu wspaniałym parku Villa Barberini (konieczna rezerwacja). Każdego zaś dnia można podziwiać malowniczy widok na jezioro, zwiedzić zbudowany przez Berniniego kościół św. Tomasza z Villanova i skosztować lokalnych przysmaków.

Dojazd z Rzymu:
kolejką FL4 ze stacji Termini (45 minut) w kierunku Albano Laziale/ Velletri do stacji Castel Gandolfo. Pociągi odjeżdżają co godzinę.


Home