Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Od Awentynu poprzez Getto do Zatybrza

Usta Prawdy

Usta Prawdy

Usta Prawdy
Usta Prawdy

Awentyn to jedno z siedmiu rzymskich wzgórz. Jest najbardizej wysunięty na południe i odcięty od pozostałych. U jego stóp od północy rozciąga się starożytny hipodrom, od zachodu malowniczo snuje się Tyber. Swoich gości przyjmuje Awentyn doniosłym spokojem i zaskakującą ciszą. Urzeczeni nim, opiewali Awentyn wielcy włoscy poeci - Gabriele D'Annunzio i noblista Giosuė Carducci.
Pierwotnie Awentyn miał charakter plebejski, później arystokratyczny. Bardzo wcześnie stał się chrześcijańskim. Znajdują się tu wczesnochrześcijańskie kościoły należące do najważniejszych w Rzymie.

Bazylika św. Cecylii

Bazylika św. Cecylii

Co zobaczyć:

Circus Maximus
Bazylika św. Sabiny
Kościół śś. Bonifacego i Aleksego
• Dziurka od klucza w bramie Prioratu   Kawalerów Maltańskich
• Panorama z ogrodu pomarańczowego
• Kościół Matki Bożej in Cosmedin ze słynnymi Ustami Prawdy
• Antyczne świątynie i Łuk Janusa na Forum Boarium

Teatr Marcellusa i Synagoga

Teatr Marcellusa i Synagoga

Teatr Marcellusa i Synagoga
Teatr Marcellusa i Synagoga

Getto rozciąga się wzdłuż lewego brzegu Tybru, w miejscu, gdzie w starożytności wznosił się portyk noszący imię siostry cesarza Augusta Oktawii. Rzymska wspólnota żydowska sięga swoją historią II wieku przed Chrystusem i jest najstarszą w Europie. Getto powstało w 1555 r. na mocy dekretu papieża Pawła IV. Przetrwało do zjednoczenia Włoch, kiedy zburzone zostały mury Getta i zbudowana nowa synagoga.

Co zobaczyć:

• Synagoga
• Teatr Marcellusa
• Portyk Oktawii
Wyspa Tiberina ze starożytnymi mostami
Fontanna Żółwi


Zatybrze - starożytne Transtiberinum - jest położone po prawej stronie Tybru. Zachowuje atmosferę i charakter małego miasta, niezależnego od pozostałych części Rzymu. Słynie ze swoich specyficznie rzymskich pizzerii i restauracji.
W starożytnosci zamieszkiwali Zatybrze cudzoziemcy - wsród nich Żydzi i chrześcijanie. Piękny kosciół Matki Bożej Zatybrzanskiej jest najstarszym miejscem kultu maryjnego w Rzymie. Trasa spaceruCo zobaczyć:

Bazylika Matki Bożej Zatybrzańskiej
• Bazylika św. Cecylii
• Most Sykstyński
Campo de' Fiori


Home