Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Circus Maximus

Makieta Circus Maximus

Makieta Circus Maximus

Makieta Circus Maximus
Makieta Circus Maximus
w Museo della Civiltà Romana

Circus Maximus – Cyrk Wielki – rozciąga się w dolinie pomiędzy Palatynem i Awentynem. Tutaj, według tradycji, Romulus urządził pierwsze igrzyska (w czasie których rzymianie dokonali słynnego porwania Sabinek.) Nie przypadkiem więc król Tarkwiniusz Priscus to miejsce wybrał pod budowę pierwszego cyrku - miejsca przeznaczonego do wyścigów rydwanów. W okresie imperialnym, dzięki rekonstrukcjom cesarzy Karakalli i Aureliana w III wieku n.e. Circus Maximus stał się największym hipodromem imperium. Cesarz Oktawian August i kilka wieków później Konstancjusz II, postawili na spinie cyrku przywiezione z Egiptu obeliski. (Obelisk Augusta dziś stoi na placu del Popolo, obelisk Konstancjusza - przy Bazylice św. Jana na Lateranie.) Katalogi z IV wiekupodają, iż cyrk mierzył 600 m długości, 200 m szerokości i mógł pomieścić 385 000 widzów! Prawdopodobnie jest w tych danych doza przesady, tym nie mniej Circus Maximus wciąż zachowuje rekord największej w historii budowli przeznaczonej do spektakli.

Widowiska cyrkowe należały do ulubionych w starożytnym Rzymie. Z reguły w cyrkowych wyścigach uczestniczyły kwadrygi – rydwany zaprzężone w cztery konie, ale organizowano również wyścigi zaprzęgów dwu, trzy, ośmio, czy wręcz dziesięciokonnych. Wyścig polegał na siedmiokrotnym okrążeniu tzw. spiny - linii rozdzielającej cyrk na dwie bieżnie. Przy zawrotach o 180° na końcach spiny woźnice dokazywali swego mistrzostwa i talentu. Niestety, manewr często kończył się tragicznie, co dodawało pikanterii widowisku. Woźnice występowali w barwach swoich drużyn – czerwonej, niebieskiej, zielonej i białej. Każda drużyna, podobnie jak w naszych czasach, miała swoją ekipę trenerów, lekarzy, masażystów i weterynarzy. Miała również swoich wiernych kibiców, a emocje, jakie wywoływały wyścigi rydwanów łatwo dają się porównać z przeżyciami dzisiejszych kibiców piłkarskich. Ostatnie widowiska cyrkowe były zorganizowane w VI wieku przez zawładnąwszych Rzymem Gotów. Circus Maximus - dzisiaj

Circus Maximus - dzisiaj


Circus Maximus - dzisiaj

Dziś tylko niezwykły kształt dużej łąki w środku miasta sugeruje kształt starożytnego cyrku. Od wschodniej strony widoczne są niewielkie murowane fragmenty widowni, a reszta pozostaje pod kilkumetrową warstwą ziemi. Jednakże i w naszych czasach starożytny Circus Maximus nie pozostaje martwym miejscem - w ciepłe wieczory spotyka się tu młodzież, a przy szczególnych okazjach - koncertów, manifestacji - Сirco Massimo zapełnia się po brzegi. Zwycięstwo Włoch na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku świętowało tu milion kibiców!

Awangardowy projekt wykorzystujący efekty rzeczywistości rozszerzonej pozwala wirtualnie powrócić do momentów dawnej świetności cyrku. Korzystając z wyświetlaczy optycznych oraz

Circo Maximo Experience

Adres: Viale Aventino
Otwarte: czw - so: 17.10 - 20.00
Bilet wstępu: € 12.00, zniżkowy: € 10.00
Rezerwacja: € 1.00
www.circomaximoexperience.it

Zaktualizowane: maj 2021
stereofonicznych słuchawek można prześledzić kolejne fazy jego historii, zaczynając od pierwszych drewnianych struktur, poprzez konstrukcje epoki imperialnej, zabudowania średniowieczne, by skończyć na artefaktach XX wieku. Dzięki technologii see-through można dosłownie zanurzyć się w życie Rzymu sprzed dwu tysięcy lat, zmierzyć z gigantyzmem starożytnych budowli, zajrzeć do cyrkowych sklepików i gospód, a przede wszystkim wczuć się w emocjonującą atmosferę wyścigów rydwanów.
Home