Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Wzgórze Kwirynalskie

(Colle del Quirinale
  Piazza del Quirinale)

Wzgórze Kwirynalskie (Collis Quirinalis) było zamieszkiwane już w epoce żelaza. W czasach Romulusa zamieszkiwali je Sabinowie znani jako bohaterowie legendy o porwaniu Sabinek. W VI w. p.n.e. Kwirynał już był częścią Rzymu i został objęty murami obronnymi.
Szczyt wzgórza zajmuje skrzyżowanie Czterech Fontann (57 m n.p.m.), gdzie przecinają się dwie ważne arterie powstałe w ramach szesnastowiecznego planu urbanistycznego papieża Sykstusa V. Jedna z nich łączy bramę Porta del Popolo z Bazyliką M.B. Większej, druga - bramę Potra Pia z rezydencją na Kwirynale.
Pałac Kwirynalski wraz z pałacem Consulta (siedzibą Sądu Konstytucyjnego) i Stajniami Kwirynalskimi (Scuderie) wyznaczają rozległy, panoramiczny plac, którego punktem fokalnym jest Fontanna Dioskurów ze wznoszącym się nad nią starożytnym obeliskiem. Obelisk pochodzi z Mauzoleum Augusta, zaś kolosalne figury mitologicznych Kastora i Polluksa pochodzą z Term Konstantyna, które w IV w. zajmowały tę część wzgórza.

Dziedziniec pałacowy
Dziedziniec pałacowy
Dziedziniec pałacowy
Pałac Kwirynalski, obecnie oficjalna siedziba prezydenta Republiki Włoskiej, do 1870 roku był siedzibą papieży. Powstał w XVI w. jako rezydencja letnia. Jego budowa ciągnęła się dziesiątki lat i uwikłała wielu czołowych architektów od O. Mascherino poprzez D. Fontanę, C. Madernę po Berniniego i F. Fugę. Od XVII w. był stałą siedzibą papieża jako świeckiego monarchy Państwa Kościelnego (Watykan był siedzibą papieża jako biskupa Rzymu).
Pałac rozwija się wokół obszernego dziedzińca, nad którym dominuje wieża zegarowa z dzwonnicą. Najważniejsze i najpiękniejsze sale znajdują się we wschodnim skrzydle, które przez Berniniego zostało przedłużone daleko poza główną bryłę budynku, stanowiąc Pałac Kwirynalski jednym z największych pałaców władzy na świecie - zajmuje powierzchnię ponad 11 hektarów i liczy 1200 sal! Poza tym długim ramieniem kryją się ogrody urządzone w guście barokowym i romantycznym.

Palazzo del Quirinale

Adres: Via del Quirinale
Tymczasowo nieczynne          
www.palazzo.quirinale.it

Zaktualizowane: październik 2021
Link do Strony Głównej
Fasadę od strony placu zdobi loża błogosławieństw Berniniego umieszczona ponad głównym wejściem do pałacu. Bastion przylegający do fasady stanowi część dawnego pałacowego systemu obronnego.
Wnętrze pałacu stanowi amfilada sal urządzonych w okresie, kiedy był on zamieszkiwany przez królów Włoch (1870-1946). Ze względu na bogactwo wyposażenia pałac stanowi również swoiste muzeum - samą kolekcję tapiserii stanowi 260 tkanin. Uzupełniają ją starożytne rzeźby, dzieła malarskie, historyczne umeblowanie oraz kolekcja, karet, porcelany i zegarów. Wirtualna wizyta w pałacu

Scuderie del Quirinale
Scuderie del Quirinale
Scuderie del Quirinale
Stajnie Kwirynalskie (Scuderie del Quirinale) stanowią część kompleksu pałacowego położonego na Wzgórzu Kwirynalskim. Zostały dobudowane w XVIII wieku na podstawie projektów trzech następujących po sobie architektów - A. Specchi, C. Fontana i F. Fuga. Wznoszą się na częściowo widocznych ruinach jednej z największych świątyń starożytnego Rzymu - świątyni Serapisa z III w.
Budynek spełniał swoją pierwotną funkcję stajni do 1938, kiedy, na potrzeby króla Wiktora Emanuela III, został przeobrażony w garaż. Po gruntownej konserwacji 1999 r. przeprowadzonej pod dyrekcją znanej włoskiej architektki Gae Aulenti, prezydent przekazał Scuderie miastu. Odtąd dawne stajnie ze swoimi 1500 m2 powierzchni spełniają funkcję salonu wystawowego należącego do najważniejszych w Europie.
Bieżąca wystawa
Home