Twój przewodnik w Rzymie

Twój przewodnik w Rzymie


Chiostro del Bramante

Chiostro del Bramante

Chiostro del Bramante

Chiostro del Bramante

Chiostro - Dziedziniec Bramantego jest jedną z kluczowych budowli okresu renesansu. Stanowi część dawnego kompleksu klasztornego przylegającego do kościoła Santa Maria della Pace. Autorem dziedzińca był Donato Bramante (1440-1515), przyszły architekt papieża Juliusza II, pierwszy budowniczy nowej Bazyliki św. Piotra. Architekt przybyły z Lombardii, zafascynowany zabytkami starożytnego Rzymu, zaprojektował dziedziniec według kanonów architektury klasycznej.

Dziedziniec ma plan kwadratu. Jest otoczony dwupoziomowym portykiem. Poziom niższy stanowi 16 łuków opartych na ozdobionych jońskimi pilastrami filarach. Tworzą one serię sklepień krzyżowych. Ściany portyku w lunetach ozdabiają freski przedstawiające historie maryjne. Na górnym poziomie, którego wysokość, zgodnie z regułami Witruwiusza, zmniejsza się o 1/4, znajdujemy filary ozdobione pilastrami kompozytowymi, a pomiędzy nimi, ponad dolnymi łukami, kolumny w tym samym stylu. Do bazy każdego z filarów przylegają marmurowe siedzenia. Portyk obiega napis upamiętniający neapolitańskiego kardynała Oliviero Carafa, który w 1500 roku zlecił Bramantemu przebudowę konwentu.

Język Bramantego jest prosty, prawie ascetyczny i wydaje się oczywisty. Nie przypadkiem dziedziniec nazwano jajem Kolumba w architekturze. Stanie się on dla Bramantego punktem wyjścia do konstrukcji, jakie później wzniesie w pałacach papieskich na Watykanie.

Dzisiaj Chiostro jest własnością miasta. Trzy piętra dawnego konwentu - około 1300 m2 powierzchni - wykorzystuje się jako miejsce, gdzie organizowane są periodyczne wystawy, sam dziedziniec zaś służy jako scena koncertowa.

Znajduje się tam również kawiarnia, z której można zajrzeć do kościoła S. M. della Pace, by popatrzeć na słynne Sybille Rafaela.


Home