Twój przewodnik w Rzymie

Twój przewodnik w Rzymie


Forum Romanum, Koloseum, Palatyn

Palatyn, Pałace cesarskie

Palatyn, Pałace cesarskie

Forum Romanum (Park Archeologiczny Koloseum)

Forum Romanum - Rynek Rzymu - było monumentalnym centrum starożytnego miasta. Malownicze ruiny - to,  co pozostaje z dawnej świetności - pomagają wyobrazić sobie, jakim przeobrażeniom ulegało życie publiczne, ekonomiczne i religijne miasta na przestrzeni półtora tysiąca lat.

Palatyn - wzgórze, na którym, według legendy, 21 kwietnia 753 roku p.n.e. Romulus założył Rzym. Skromna osada z epoki żelaza, której ślady odnaleziono w południowej części wzgórza z biegiem czasu przekształciła się w bez mała półtoramilionową stolicę świata. Palatyn stał się miejscem, gdzie mieszkali rzymscy imperatorzy. Imponujące ruiny dominujące nad Circus Maximus są pozostałością pałaców cesarskich.

Kapitol - drugie spośród słynnych siedmiu wzgórz Rzymu - od XII wieku jest siedzibą władz miasta. Rozciągający się przed ratuszem Plac Kapitoliński jest uważany za najpiękniejszy renesansowy plac na świecie. Zaprojektował go Michał Anioł.
Konny posąg Marka Aureliusza przypomina, że dla starożytnych Kapitol był wzgórzem świętym. Tu znajdowała się najważniejsza świątynia miasta - świątynia Jowisza Kapitolińskiego. Jej fundament z VI wieku p.n.e. jak i oryginał posągu Marka Aureliusza oraz Wilczycy Kapitolińskiej można podziwiać w Muzeach Kapitolińskich.

Koloseum  powstało w I wieku n.e. dzięki cesarzowi Wespazjanowi. Było największą areną gladiatorską świata rzymskiego. w Amfieatrze Flawijskim - jak nazywali Koloseum Rzymianie - aż po VI wiek odbywały się walki gladiatorów, Forum Romanum

Łuk Tytusa i Koloseum

Forum Romanum

Foro Romano,
Palatino, Colosseo

Otwarte codziennie od 8.30 - 16.30
Kasy zamykane są godzinę wcześniej.
Godziny zamknięcia zmieniają się
w zależności od pory roku.
Bilet wstępu: € 16, zniżkowy: € 2.00
Rezerwacja: € 2.00
Wstęp wolny: obywatele UE do 18 lat
(rezerwacja: 2 €)

www.colosseo
Zaktualizowane: styczeń 2020
polowania na egzotyczne zwierzęta i spektakularne egzekucje. Przez ponad tysiąc następnych lat Koloseum służyło jako źródło materiałów budowlanych. Dzisiejsze Koloseum - symbol Rzymu - to wciąż konserwowana ruina, w jakiej dotrwało ono do XVIII wieku.

Bieżąca wystawa
Home