Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Twój przewodnik w Rzymie

napisz zadzwoń

Galeria Doria-Pamphilj

A. Carracci - Ucieczka do Egiptu

A. Carracci - Ucieczka do Egiptu

A. Carracci - Ucieczka do Egiptu
A. Carracci - Ucieczka do Egiptu
Powstała w XVII wieku galeria została zaprojektowana na wzór galerii wersalskich. Do dziś zachowała swój oryginalny siedemnastowieczny wystrój z lustrami w dekoracyjnych pozłoconych ramach i żyrandolami z weneckiego szkła. Powstanie galerii zbiegło się z objęciem stolicy piotrowej przez papieża Innocentego X. Jej założyciel, Camillo Pamphilj, papieski bratanek otrzymał wtedy kapelusz kardynalski. Póżniej, w atmosferze skandalu, zrezygnował z niego, żeby się ożenić. Część ogromnego posagu wniesionego przez małżonkę Olimpię Aldobrandini stanowiła kolekcja obrazów, która znacznie wzbogaciła nowo powstałą galerię. D. Velázquez - Portret Innocentego X
D. Velázquez - Portret Innocentego X
D. Velázquez - Portret Innocentego X

Między obrazami mistrzów XVI i XVII wieku ważne miejsce w kolekcji zajmują dzieła francuskich pejzażystów, a także, kluczowe dla historii sztuki, pejzaże Annibale Carracci. Rafaela reprezentuje słynny Podwójny portret, Caravaggia - Magdalena w akcie skruchy. Prawdziwą perłą galerii jest Portret Innocentego X Velázqueza.

Kolekcja Doria-Pamphilj mieści się w jednym z najbardziej okazałych pałaców Rzymu. Tak kolekcja, jak pałac pozostają prywatną własnością książąt Pamphilj. Część muzeum stanowi prywatna kaplica, gdzie czasem można spotkać modlącą się księżniczkę, ponieważ pałac jest wciąż zamieszkiwany przez rodzinę. Istnieje również możliwość zwiedzenia prywatnych apartamentów.

Galleria Doria-Pamphilj

Adres: Via del Corso, 305
Od 5/02/2021
Otwarte: pt: 16.00 - 20.00
              so - ni: 10.00 - 20.00;
Bilet wstępu: € 14.00
Obowiązkowa rezerwcja (€ 1)
info@dopart.it; tel.: +39 06 6797323
www.doriapamphilj

Zaktualizowane: maj 2021
Link do Strony Głównej

Wróć do:
Główne muzea

Link do Strony Głównej