Twój przewodnik w Rzymie

Twój przewodnik w Rzymie


Okolice Rzymu

Banditaccia - Grobowce Banditaccia - Grobowce
Cerveteri

Położone około 40 km. od Rzymu dzisiejsze miasto Cerveteri jest otoczone rozległymi nekropoliami etruskimi. Etruskowie zamieszkujący północną część dzisiejszego Lacjum i Toskanię, słynni żeglarze, utrzymywali kontakty z całym ówczesnym światem. Stworzyli wyrafinowaną kulturę, z której później obficie zaczerpnęli Rzymianie. Imponujących rozmiarów, bogato wyposażone i dekorowane grobowce opowiadają o życiu tego wciąż pełnego tajemnic ludu.
Krater Eufroniosa, VI w. p.n.e. Krater Eufroniosa, VI w. p.n.e.Od grudnia 2014 r. w lokalnym muzeum archeologicznym jest eksponowany słynny Krater Eufroniosa (przeł. VI i V w. p.n.e.) ateńskiego malarza waz, jednego z pionierów techniki czerwonofigurowej.
W 1971 r. krater był wykradziony z nekropolii Cerveteri i za cenę miliona dolarów sprzedany do Metropolitan Museum w Nowym Yorku. Po ponad czterdziestu latach powrócił do Włoch. Wiele eksponatów pochodzących ze starożytnego miasta Cere, wśród nich inne wazy Eufroniosa, znajduje się w Muzeum Etruskim w Villa Giulia oraz Muzeach Watykańskich.
Od 2004 nekropolia w Cerveteri jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Cerveteri jest również ważnym centrum produkcji wina i wiele wytwórni proponuje turystom możliwość degustacji.

Villa Adriana

Miejscowość Villa Adriana leży na wschód od Rzymu, przy starożytnej drodze Via Tiburtina. Bierze swoją nazwę od pałaców cesarskich zbudowanych przez imperatora Hadriana (II w.). Villa, czyli podmiejski kompleks pałacowo-parkowy, została zaprojektowana prawdopodobnie według zamysłu samego imperatora. Miała przypominać Hadrianowi miejsca szczególnie jemu drogie, widziane podczas jego niezliczonych podróży po Imperium. Znalazły się więc w ponadstuhektartowej villi między innymi "impresje" na temat ateńskiej Akademii i Liceum, czy aleksandryjskiego Canopusu. Wszystkie budowle cechuje wielkie nowatorstwo, fantazja i prawdziwa techniczna wirtuozeria. Ruiny villi cesarskiej dla pokoleń architektów, szczególnie renesansowych i barokowych, stanowiły źródło inspiracji.
Od 1999 jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Villa d'Este

Fontanna dell'Ovato Fontanna dell'Ovato Znajduje się w mieście Tivoli, położonym około 30 km. na wschód o Rzymu. Pałac i ogrody noszą imię kardynała Hipolita d'Este, syna słynnej Lukrecji Borgia. Architekt Pirro Ligorio stworzył dla kardynała intelektualisty arcydzieło sztuki ogrodowej - park, którego dominującą nutą jest plusk wody płynącej w setkach fontann. Villa d'Este jest nieprześcignionym modelem renesansowego ogrodu all´italiana - typu włoskiego.
Od 2001 jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ostia Antica

Teatr Teatr Starożytna miejscowość Ostia, położona nad brzegiem morza u ujścia Tybru, przez sześć wieków była głównym portem Rzymu. Bardzo obszerne, porównywalne tylko z pompejańskimi, wykopaliska w pełni oddają atmosferę dynamicznego, prosperującego rzymskiego miasta o znakomicie zachowanej strukturze z jego ulicami, placami, budynkami prywatnymi i publicznymi.


Castelli Romani

Nazwa Castelli Romani obejmuje kilka malowniczych miasteczek leżących na Wzgórzach Albańskich około 30 km. na południe od Rzymu. Są to Albano, Frascati, Ariccia, Nemi, Genzano oraz Castel Gandolfo. Wzgórza Albańskie – Colli Albani – to wygasły wulkan, którego krater wypełniły jeziora Albańskie i Nemi, a żyzne zbocza porosły winorośle i oliwki. W IV w. p.n.e. Via Appia połączyła okolice Wzgórz Albańskich z Rzymem i odtąd stały się one dla rzymian miejscem kanikuły i wypoczynku. Castelli słyną z dobrego klimatu, pięknych widoków, dobrej kuchni i wina, barwnych tradycji i historii oraz licznych zabytków. Nazwa Castelli – zamki (Romani – rzymskie) bierze się stąd, że we wszystkich miejscowościach znajdują się zamki dawnych właścicieli tych ziem.

Castel Gandolfo Castel Gandolfo Castel Gandolfo znajduje się w miejscu (426 m n.p.m.), gdzie potomkowie Trojanina Eneasza założyli miasto Alba Longa, z którego wywodził się założyciel Rzymu, Romulus. Miasto dało nazwę Wzgórzom Albańskim. Tam 1200 lat później zbudował swoją podmiejską rezydencję cesarz Domicjan. Na jej ruinach w XVII wieku powstała willa rodziny Barberinich, która stała się letnią rezydencją papieską. Pałac wraz z rozległym parkiem (55 ha) stanowią eksterytorialną własność Watykanu. Jan Paweł II lubił nazywać Castel Gandolfo Watykanem Numer Dwa.

Ogrody Papieskie

Otwarte: sobota;
Bilety wstępu: € 20, zniżkowy: € 15
www.mv.vatican.va

Pałac Papieski

Otwarte: pn.-so.
Bilety wstępu: € 20, zniżkowy: € 15
www.mv.vatican.va
Aleja wiodąca do rezydencji papieskiej nosi jego imię. Papież Franciszek udostępnił Pałac Papieski w Castel Gandolfo dla zwiedzających. W soboty można również pospacerować po przylegającym do pałacu wspaniałym parku Villa Barberini (konieczna rezerwacja). Każdego zaś dnia można podziwiać malowniczy widok na jezioro, zwiedzić zbudowany przez Berniniego kościół św. Tomasza z Villanova i skosztować lokalnych przysmaków.
Home