Twój przewodnik w Rzymie

Twój przewodnik w Rzymie


Palazzo delle Esposizioni

Palazzo delle Esposizioni Palazzo delle Esposizioni

Rzymski Pałac Wystaw jest położony przy Via Nazionale, drodze zbudowanej pod koniec XIX wieku, wkrótce po ogłoszeniu Rzymu stolicą zjednoczonych Włoch. Zaplanowana z monumentalnym rozmachem ulica miała połączyć główną stołeczną stację kolejową z historycznym sercem miasta - dzisiejszym Placem Weneckim. Palazzo delle Esposizioni jest najbardziej imponującą spośród zaplanowanych wówczas budowli.

Zaprojektowany przez Pio Piacentini Pałac był zainaugurowany w 1883 roku. Jego architekturę charakteryzuje lansowany w młodych Włoszech klasycyzujący, akademicki "styl narodowy": pozbawiona okien majestatyczna dwupoziomowa fasada, z wejściem o kształcie łuku triumfalnego, zwieńczona serią rzeźb przedstawiających artystów przeszłości oraz alegorie sztuk pięknych.

Pałac do dziś spełnia założoną w projekcie, funkcję wielofunkcyjnej, obszernej przestrzeni wystawowej położonej w samym centrum miasta. Na trzech piętrach - dwunastu tysiącach metrów kwadratowych - mieści się sala kinowa, audytorium, sala multimedialna, elegancka restauracja, kawiarnia, księgarnia i, przede wszyskim, trzy niezależne przestrzenie ekspozycyjne. Wnętrze jest klasycystyczne, ale w rezultacie ostatniej przebudowy salony wystawowe zostały wyposażone w najnowocześniejsze okładziny ścienne i mechanizm ruchomych plafonów ze specjalnie przestudiowanym systemem świateł, które gwarantują idealne, komfortowe oświetlenie.

Od 1927 roku Palazzo delle Esposizioni jest siedzibą Quadriennale d'Arte, organizowanej z czteroletnią kadencją imprezy poświęconej włoskiej sztuce nowoczesnej.
LogoHome