Twój przewodnik w Rzymie

Twój przewodnik w Rzymie


Audiencje i msze papieskie

Papież Franciszek Papież Franciszek Każdej środy o godzinie 10.30 na Placu św. Piotra lub w Sali Audiencyjnej im. Pawła VI Ojciec Święty udziela wiernym audiencji generalnej. Żeby w niej uczestniczyć nie są konieczne żadne formalności - wystarczy przyjść na Plac św. Piotra. Osoby, które w czasie audiencji chciałyby zająć jedno z miejsc siedzących i tym samym znaleźć się bliżej papieża, powinny zaopatrzyć się w bilet wstępu. Bezpłatne bilety wydawane są przez Prefekturę Domu Papieskiego (Prefettura della Casa Pontificia) i jest kilka sposobów ich uzyskania:

1. można wysłać faxem na numer +390669885363 specjalny formularz zaznaczając datę audiencji i liczbę osób, które chciałyby w niej uczestniczyć;
2. można zamówić bilety drogą pocztową używając tego samego formularza, pisząc na adres:

Prefettura della Casa Pontificia
00120 Città del Vaticano

3. można w dzień przed audiencją odebrać bilety, osobiście i bez zamawiania, w biurze przy Spiżowej Bramie (Portone di Bronzo) w prawej części kolumnady na Placu św. Piotra, w kościele św. Ducha przy Borgo di Santo Spirito lub w kościele polskim przy Via delle Botteghe Oscure.
Podobnie można uzyskać bilety na oficjalne msze papieskie.

Anioł Pański z papieżem Franciszkiem

W każdą niedzielę o godzinie 12.00 Ojciec Święty ukazuje się w oknie dawnych apartamentów papieskich, żeby pobłogosławić i pozdrowić pielgrzymów, i wspólnie z nimi się pomodlić.
Wstęp na Plac św. Piotra jest wtedy nieograniczony.

Msza prywatna w Domu Świętej Marty

Kaplica, w której papież Franciszek odprawia codzienną mszę jest niewielka i może zmieścić tylko 50 osób. Połowa miejsc jest zarezerwowana dla rzymian. Papież – biskup Rzymu – nie mogąc nawiedzić wszystkich parafii swojej diecezji, każdego ranka zaprasza na poranną mszę księży i parafian z poszczególnych rzymskich kościołów.
Żeby uczestniczyć w mszy z Ojcem Świętym, trzeba zwrócić się z pisemną prośbą do:

Segreteria di Sua Santità
Casa Santa Marta
00120 Città del Vaticano

Tysiące próśb napływają ze wszystkich stron świata, więc tylko niektóre mogą być zaaprobowane. Nie można wybrać daty mszy, wyznacza ją sekretariat i nie można jej zmienić.

Błogosławieństwa papieskie

O ozdobny pisemny akt błogosławieństwa od Ojca Świętego można zwrócić się z okazji chrztu, pierwszej komunii, bierzmowania, ślubu, ważnych rocznic (10, 25, 40, 50, 60) czy urodzin (18, 50, 60, 70, 80, 90, 100). Błogosławieństwo może dotyczyć poszczególnych osób lub rodzin katolickich.
Można je otrzymać zwracając się do Urzędu Dobroczynności Apostolskiej (Elemosineria Apostolica):
1. wysyłając faxem na numer +39 0669883132 ten formularz;
2. wysyłając pocztą ten sam formularz na adres:

Elemosineria Apostolica
Ufficio pergamene
00120 Città del Vaticano

3. przekazując osobiście formularz w Urzędzie (Brama św. Anny, godz.: 8.30 - 13.30).

List do papieża

Papież Franciszek nie posiada publicznego adresu e-mail. Można zwrócić się do niego wyłącznie tradycyjnie, drogą listowną pisząc na adres:

Sua Santità Francesco
Casa Santa Marta
00120 Città del Vaticano

Wszyscy piszący otrzymują odpowiedź, jakkolwiek nie wszystkie listy trafiają do rąk papieża. Korespondencją papieską zajmuje się Biuro Korespondencji złożone z czterech osób i one decydują, które listy będą przekazane sekretarzom papieskim i w konsekwencji papieżowi.
LogoHome