Janusz

Janusz


Pochodzę z zachodniej Polski - urodziłem się w Stargardzie Szczecińskim. Moi rodzice przenieśli się tam po wojnie z Krakowa.
Podstawową kulturę w zakresie rysunku, malarstwa, rzeźby i historii sztuki uzyskałem w liceach plastycznych w Szczecinie i we Wrocławiu. We Wrocławiu ukończyłem również studia filozoficzne ze specjalizacją w dziedzinie estetyki. Po studiach mieszkałem w Rzeszowie, skąd w 1987 roku przeniosłem się do Rzymu. Od dwudziestu lat pracuję w Rzymie jako przewodnik. Moje języki to polski, włoski i francuski.

Lidia

Lidia Nazywam sie Lidia Letizia Legiewicz. Letizia, po włosku, znaczy radość. Wybrała dla mnie to imię moja mama - Włoszka. Mama poślubiła polskiego żołnierza spod Monte Cassino i zamieszkali w Polsce. (Przy okazji opowiem Państwu tę romantyczną historię.)
W Polsce urodziłam się i wykształciłam. Skończyłam studia filozoficzne na Uniwersytecie Wrocławskim w 1981 roku. Moje doświadczenie jako filozofa ograniczyło się jednak tylko do kilku lat pracy dydaktycznej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie.
Od 1987 roku mieszkam w Rzymie. Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Rzymie i prowincji rzymskiej oraz oficjalnym przewodnikiem watykańskim. Moje uprawnienia przewodnickie dotyczą języków polskiego, włoskiego oraz rosyjskiego. Oprowadzam od dwudziestu lat.