Obelisco Mussolini Dux

Foro Italico

Foro Italico - Forum Italii - to rozległy (400 ha) kompleks zabudowań sportowych zbudowany w latach 1928-32 według projektu architekta E. Del Debbio. Powstał w ramach programu propagandowego Mussoliniego kładacego wielki nacisk na krzewienie kultury fizycznej. Był pomyślany jako obszar przeznaczony do imprez sportowych i zarazem manifestacji propagandowych reżimu faszystowskiego. W intencji Mussoliniego, którego imieniem był pierwotnie nazwany, miał być "największym, najoryginalniejszym i najdoskonalszym kompleksem, jaki w dziedzinie wychowania fizycznego był pomyślany i zrealizowany na świecie", co w dużej znalazło spełnienie. Jest elegancki i pięknie położony pomiędzy Tybrem i wzgórzem Monte Mario i połączony z lewobrzeżną częścią miasta trzyprzęsłowym łukowym mostem. Wizualne centrum kompleksu stanowi wznoszący się u wejścia marmurowy obelisk z napisem MUSSOLINI DUX, zainaugurowany z okazji dziesięciolecia marszu na Rzym. Budowa Foro Italico została przedsięwzięta z wielkim rozmachem z myślą o olimpiadzie planowanej na rok 1944, która się nie odbyła.
Kompleks obejmuje budynki Akademii Wychowania Fizycznego i siedzibę włoskiego komitetu olimpijskiego, piękny stadion lekkoatletyczny - Stadio dei Marmi (Stadion Marmurów), wielofunkcyjny Stadion Olimpico, Stadion Pływacki (5 basenów) i Stadion Tenisowy.
Całość jest znakomitym przykładem urbanistyki i architektury włoskiej okresu międzywojennego przepojonej inspiracjami i Stadio dei Marmisymboliką epoki Rzymu imperialnego. Sześćdziesiąt kolosalnych figur atletów różnych dyscyplin, okalających Stadio dei Marmi stanowi autentyczne muzeum rzeźby początków XX wieku - były wkonane przez artystów takich jak F. Messina czy A. Selva. Nie mniej reprezentatywne są tysiące metrów kwadratowych czarno-białych mozaik zdobiących aleje i place, których autorami byli m. in. G. Severini i A. Canevari. Inspirowane starożytnymi mozaikami przedstawiają symbole i sceny z historii faszyzmu - dziedzica wielkości Rzymu epoki imperialnej.
Po wojnie budynki Foro Italico były wykorzystywane jako kwatera główna wojsk wyzwoleńczych. Z okazji Roku Świętego 1950 przeobrażono je w dom noclegowy dla pielgrzymów. Kompleks został znacznie rozbudowany w latach 50-tych w perspektywie Olimpiady 1960 roku.

Stadion Olimpico stanowił, jako Stadion Cyprysów, część pierwotnego kompleksu. Po raz pierwszy był przebudowany w 1953 i odtąd nazywany Olimpijskim. Po raz ostatni - z okazji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1990 roku.
Jest to stadion drużyn A.S. Roma i S.S. Lazio oraz Włoskiej Narodowej Rugby. Gości mecze Pucharu Włoch, a także należące do najbardziej prestiżowych zawody lekkoatletyczne Golden Gala, ponieważ posiada również bieżnię lekkoatletyczną. Jest jedynym włoskim stadionem kategorii Elite w rankingu UEFA, dzięki czemu mogą tam być rozgrywane finały Champions League i Europa League. Jest wyposażony w 73 tysiące krytych miejsc, co stanowi go drugim co do wielkości stadionem we Włoszech i czternastym w Europie. Boisko ma wymiary 105x68 m.
Oprócz imprez sportowych gości także liczne koncerty i inne imprezy artystyczne.
Niestety, nie można go zwiedzać.
LogoHome