Lidia Letizia Legiewicz - Janusz Siwecki

Palazzo delle Esposizioni


Palazzo delle Esposizioni Rzymski Pałac Wystaw jest położony przy Via Nazionale, drodze zbudowanej pod koniec XIX wieku, wkrótce po ogłoszeniu Rzymu stolicą zjednoczonych Włoch. Zaplanowana z monumentalnym rozmachem ulica miała połączyć główną stołeczną stację kolejową z historycznym sercem miasta - dzisiejszym Placem Weneckim. Palazzo delle Esposizioni jest najbardziej imponującą spośród zaplanowanych wówczas budowli.
Zaprojektowany przez Pio Piacentini Pałac był zainaugurowany w 1883 roku. Jego architekturę charakteryzuje lansowany w młodych Włoszech klasycyzujący, akademicki "styl narodowy": pozbawiona okien majestatyczna dwupoziomowa fasada, z wejściem o kształcie łuku triumfalnego, zwieńczona serią rzeźb przedstawiających alegorie sztuk i artystów przeszłości.
Pałac do dziś spełnia swoją, założoną w projekcie, funkcję obszernej, wielofunkcyjnej przestrzeni wystawowej położonej w samym centrum miasta. Na trzech piętrach - dwunastu tysiącach metrów kwadratowych - mieści się sala kinowa, audytorium, sala multimedialna, elegancka restauracja, kawiarnia, księgarnia i, przede wszyskim, trzy niezależne przestrzenie ekspozycyjne. Wnętrze jest klasycystyczne, ale w rezultacie ostatniej przebudowy salony wystawowe zostały wyposażone w najnowocześniejsze okładziny ścienne i mechanizm ruchomych plafonów ze specjalnie przestudiowanym systemem świateł, które gwarantują idealne, komfortowe oświetlenie.
Od 1927 roku Palazzo delle Esposizioni jest siedzibą Quadriennale d'Arte, organizowanej z czteroletnią kadencją, imprezy poświęconej włoskiej sztuce nowoczesnej.
LogoHome